Testvérek az űrben:
A Battlestar Galactica és a Star Trek Deep Space Nine
A REJTŐZKÖDŐ ELLENSÉG: A DOMINIUM ÉS A CYLONOK
Kik az alapítók? És kik a Cylonok? A Dominium egy olyan ellenség, akik bárkivé tudnak vállni és el tudnak rejtőzni a legénység között. A megtévesztés és a félelemkeltés a fő fegyverük. A Dominium különböző lények csoportja, akik a ravasz Alapítók írányítása alatt állnak - ezek azok az alakváltó lények a Gamma-kvadránsból, akik bármilyen formát tudnak ölteni. A Dominium főbb fajai:a Jem'Hadar (a harcos faj) a Vorta (adiplomaták és adminisztrátorok), valamint az Alapítók (a vezetők) Az alapítókat valójában istenek a Jem'Hadar és a Vorta számára, hiszen ezt a két fajt ők készítették és modósították a saját igényeiknek megfelelően. Az alapítok beszívárogtak az Alfa-kvadránsba (az űr azon része, ahol a Föld, a Vulkán és a Bajor van) és felvettél több kulcspozicióban lévő ember (és más faj) alakját. Ezzel az akcióval képesek voltak olyan sok gyanakvást kelteni az emberek, és a többi faj között, hogy a végén harcolni kezdtek egymás ellen.
A Dominium rendet akar hozni az univerzumbam, ahol, a sját nézőpontjuk szereint káosz van. Az Alapítóktól félnek a galaxis "szilárd" népei. Mivel az Alapítók különböznek tőlünk, ezért, bosszúból fellázítanak mindenkit, aki ellen tud állni nekik. Az Alapítók készítették a Jem'Hadart és a Vortát, hogy legyenek eszközeik, amivel rendet vihetnek a kaotikus univerzumba, amely fél tölük és vadászik rájuk. A vadászatott igy vadásszá vált és végül istenné, amely fajokat teremtett eszközül maga számára.
A BSG-ben a Cylono hasonló módszereket követtek hasonló meggondolásból. Bár a Cylonok nem kiálltották ki önmagukat istennek, de azt gondolják, hogy ők Isten eszközei. Vallási fanatizmushajtja őket és a cél, hogy megtisztitsák a félrevezetett emberi alkotóikat. A Cylonok között jól látható differenciálás van. A robot - formájú Centurionok szerepe hasonló, mint a Jem'Hadaroké. Az emberi Cylon modellek többféle variációban léteznek különböző feladatokkal. A Clonokat az emberek teremtették, és ők végül fellázadtak ellenük. Fejlődtek, megtanultak emberként kinézni és viselkedni. Emberi formájukban képesek beszivárogni az emberek közé, gyanut kelteni és kivitelezni terveiket. A Cylonok csakugy, mint az Alapítók, hiszik, hogy az ügyük igaz. Hiszik, hogy az embereknek útmutatásra van szükségük, és hogy alsóbbrendűeknáluk. Amig az Alapítók istenek a maguk teremtményei számára, a Cylonok hiszik, hogy ők Isten eszközei. Mindkét faj eszközként használja a megtévesztést és a beszivárgást, hogy félelmet keltsen ellenségei között.
A VALLÁS ÉS A MITOLÓGIA, MINT KÖZPONTI ELEM Mind a DS9, mind a BSG nagyon erősen hsználja a vallási témát. Akár a Vorták és a Jem'Hadarok hodólatát nézzük az Alapítók iránt, akár azt az eszmét, hogy az emberiség gyermekei ugy neveljük fel, hogy ellenálljanak alkotóiknak - mindkét sorozat bátran áll hozzá a bonyolult vallási kérdéshez. A vallás a főszereplők motvációjában is komoly szerepet játszik. A DS9-al Ron Moore és a többi alkotó képes volt egyfajta egyensúlyt teremteni a vallás és a tudomány között azzal, hogy ugyanannak a jelenségnek megadta a vallási és a tudományos magyarázatát is. A Bajoriak - erősen vallásos nép, akiknek az anyabolygója kulcspozicióban van az események szempontjából - a bolygóközi eseményekhez, fejlett idegen lényekhez és egyébb űrbéli eseményekhez vallásos, mitológiai magyarázatokat fűznek. A féregjárat lényei (akik az alfa - kvadráns és a gamma - kvadráns közti átjáróban élnek) a bajori nép által prófétaként tiszteltek. A féregjáratot magát Égi Templom néven nevezik. Bár létezik egy teljesen tudományos magyarázat a jelenségre, nincs olyan ok, amiért a vallásos magyarázatot el lehetnevetni. A vallási ereklyék, mint a Próféciák Orbja, nem tekinthető vallási halandzsának, ugyanúgy viszi előre a történetet, ahogyan segít a hitben. A BSG-ben az összes emberi kolónián egy vallásban hisznek. Az emberiség maradéka nomád csoportokból áll, akik menekülnek a járványszerű megtisztítástól és egy megígért szent föld felé tartanak. Az egész elgondolás mélyen gyökerezik a saját vallásunkban és mitológiában. A BSG embereinek hite a mitológia lényekben nem tévedés, sok vallási szimbolumuknak van praktikus felhasználása. A vallási ereklyék, mint Apolló Nyila vagy Athena Sírja, léteznek, és segítenek a szereplőknek.
SZÖVETSÉGESEK SZERELEMBŐL ÉS SAJÁT DÖNTÉSBŐL: ODO ÉS BOOMER
A következő közös szál a két sorozat között, hogy mindkettőben van egy olyan főszereplő, aki a másik oldal nézőpontját láttatja. Mind Odo, mind Boomer a rossz oldalra kerül a háborúban és mikor ezt felismerik, az emberek (vagy Odo esetén a Föderáció) oldalát választják. Odo csak a harmadik szezon "The Search II" cimű epizódjában jön rá, hogy ő egyike az Alapítóknak. Ez a második DS9 rész volt, amit Ron Moore dolgozott. Rögtön a felismerés után, amire egy Domonium épülete alatti barlangban kerül sor, Odo megtagadja az örökségét és visszatér a DS9-ra. Ezután együtt kell élnie ezzel a tudattal, és állandóan egyensúlyoz népe iránti vágyódása és a Föderáció és Kira iránti elkötelezettsége között. Gyakran kezelik népe árulójaként és a DS9 legénységén kívül senki sem bízik benne igazán. Sokszor próbára tették, néha a néző sem lehet biztos a szándékaiban, de szerelme Kira iránt erősebbnek bizonyult, mint népe iránti elkötelezettsége. Boomer felismerése a BSG első szezonjának záró epizódjában, a "Kobol's LastGleaming,II"-ben következik be. A Cylon Base Star sötét, barlang - szerű belsejében találkozik több tucat önmagával, ezzel fény derül az igazi természetére. Ha a két sorozat egy - egy fenti jelenetét együtt nézzük, könnyen megmondhatjuk, hogy az egyik merített a másikból. Természetesen ez a Sharon Valerii nem tud elmenekülni saját természete elől és meg kell próbálnia meggyilkolni Adamát, de nem ő az aki szerelme. Az a Sharon Valerii, ellenben, aki a Caprica-n van, szerelmes Helo-ba. Ez a szerelem kényszeríti saját népe ellen fordulni - hogy megmentse gyermekét. Boomer dönt és visszatér a Galacticára, ahol, terhese egy cellában tartják. Ő is együtt kell, hogy éljen döntése következményeivel. ÖSSZEFOGLALÁS
Romn moore munkája a Star Trekben hozott néhány olyan epizódot, amik a legjobbak voltak a sorozat történetében. Különösen a DS9-ben, ahol képes volt úgy átalakítani a Show-t, hogy valami egészen újat hozott a Star trekbe. Képes volt a vallási témákat és a tudományos tényeket együtt kezelni. Létrehozott egy olyan ellenséget, akik el tudtak rejtőzni az emberek között. Megalkotott olyan karaktereket, amik a családot hozták előtérbe - ez is olyan dolog, ami a Star Trekben ezidáig nem volt.
Bár a Ds9 nagyon sikeres volt és nagyon sokan üdvözölték, mint a legjobb Star Trek sorozatot, nem tudta elérni az egységes elfogadást. A Ds9-t mindig a TNG alárendeltjeként kezelték. Soha nem készült DS9 film, bár néhány epizód elérte a legjobb minősítést (rank), amit valaha Star Trek epizód kapott. Bár a DS9 rajongók úgy érezhetik, hogy kedvenc sorozatuknak nem volt meg az esélye,arra, amit megérdemelt volna, megnyugodhatnak abban, hogy a BSG a logikus folytatása annak, amit annyira szerettek. Ahogy a fentiekből látszik, sok elgondolás, amit a DS9 elkezdett, folytatódik a BSG-ben, és hasonló gondossággal és figyelemmel van kezelve, mint ahogy a DS9 rajongók elvárják. Fordítva, azok a BSG rajongók, akiknek nem sikerült nézniük a DS9-et, tartoznak maguknak annyival, hogy megnézzék - főleg a harmadik évadtól, amikor Ron Moore a stáb tagja lett. Ha másért nem, azért, hogy megnézzék, honnan jön a Cylonok ötlete, Adama karakter, Boomer ellentmondó lojalítása, Roslin vallásos beállítottsága, Baltar fejlődése, és még sok egyébb gondolat. Bár ez nem igazi előzetes (sequel), a BSG a természetes fejlődése Ronald D moore gondolkodásának és minabban ami a sci-fi-t azzá teszi, ami.
|